BATUM’A NASIL GİDİLİR – SARP SINIR KAPISINI HAVADAN VE KARADAN GEÇMENİN YOLLARI

17:07:28 | 2022-03-17
BATUM’A UÇAKLA GİTMEK (BATUM UÇAK BİLETİ)

THY‘nin Çarşambaları hariç İstanbul’dan her gün uçuş var. Pzt, Perş, Pzr günleri iki seferi oluyor: 6.25  ve 16.20. Diğer günler tek. Uçuş 2 saat sürüyor.
Eskiden Pegasus da uçuyordu ancak artık seferlerini kaldırmış.
Gürcistan Havayolları’nın seferi var görünüyor ama aslında THY ile ortak uçuş yapıyorlar, dolayısı ile uçuş saatleri THY ile aynı. Yine de fiyat politikaları aynı olmayabilir, ikisini de denemekte fayda var.
Borajet 2015’te başlayacaktı ama ya hiç başlamadı ya da iptal etti.

Sonuç itibariyle seçenekler THY ve Gürcistan Havayolları’ndan ibaret.

Önemli Not: Boarding card’ınızı mutlaka saklayın! Pasaport memuru biletinizi görmeden ülkeye giriş vermiyor. (Sebebini Hopa’ya uçuş kısmında anlattık)


batum-ucus

Fotoğraf kaynak: www.georgianjournal.ge

ARABA İLE BATUM

Araba ile Batum’a gitmek müthiş kolay. Normalde diğer tüm komşu ülkelere geçiş için bir sürü evrak toparlamanız gerekiyor. Gürcistan’a geçmek içinse önden hazırlık yapmanız gerekmiyor. Çipli ehliyete geçmiş olmanız gerekmiyor. Ehliyet, ruhsat ve ve tüm yolcuların kimlikleri yeterli. (Yeni kanun ile birlikte 1 Eylül 2019 ve sonrasında yalnızca yeni çipli kimlikler ve pasaport ile geçiş mümkün olacak) Sadece sınırdan geçtikten sonra Gürcü trafik sigortası yaptırmanız bekleniyor. Bunun da 110 TL gibi bir bedeli var. Eğer yaptırmazsanız 500 TL gibi bir cezası var. Araç sahibinin arabada bulunması ya da araç sahibinin sürücüye noterden aracını yurt dışına çıkarabilmesi için vekalet vermesi gerekiyor.

– Artvin Batum arası kaç kilometre – Artvin merkezden Batum merkeze 75 kilometre. Normalde 1 saat 45 dakikalık mesafe ama gümrük kuyrukları süreyi uzatıyor.
– Trabzon Batum arası kaç kilometre – Trabzon merkezden Batum merkeze 206 kilometre. Normalde 2 saat 40 dakikalık mesafe ama gümrük kuyrukları süreyi uzatıyor.
– Rize Batum arası kaç kilometre – Rize merkezden Batum merkeze 127 kilometre. Normalde 1 saat 44 dakikalık mesafe ama gümrük kuyrukları süreyi uzatıyor.

Batum’a giderken Türkiye tarafındaki araç kuyruğu ve Gümrük’teki bekleyiş süresi bazen 1 saati bulabiliyor. Sarp sınır kapısının öbür yakası Sarpi’de sıra bekleme süresi çok daha kısa. Gümrük binalarının hemen arkasındaki meydan, bir açıkhava terminali gibi işlevi görüyor. Burada döviz büroları, kafe ve restoranlar yer alıyor.

Sınır sonrası taksi (20 Lari) veya dolmuşlarla (1 Lari) Batum merkeze gidilebilir. Batum şehir merkezi sınırdan 15 km içeride yer alıyor. Ayrıca Artvin’den Batum’a her gün minibüs ve otobüs seferleri düzenleniyor.

batuma-nasil-gidilir

 

BATUM’A OTOBÜS YA DA MİNİBÜS İLE GİTMEK

Büyük şehirlerden Batum’a otobüs kalkıyor. Aynı zamanda Batum’a yakın şehirlerden de otobüs var.
Rize 
ve Artvin’den Batum’a otobüs ve dolmuş seferleri var.
Trabzon‘dan da Batum’a otobüs var, ayrıca dolmuş olduğunu da söylediler ama kesin bilgi değildir. Gardan bilgi alabilirsiniz.

 

ARTVİN, HOPA’YA UÇUP, SARP SINIR KAPISI’NI ARAÇ İLE GEÇMEK

Bu yöntem birkaç saatinizin kaybolmasına mal olur ve biraz meşakatli ama Batum’a uçmaya nazaran yarı yarıya maliyetli.

Şöyle ki; aslında Hopa’da havalimanı yok. O yüzden THY’nin Hopa uçuşları aslında Batum’a iniyor. Oradan insanları otobüslere doldurup Türkiye’ye getiriyorlar. Yani Hopa yolcuları ve Batum yolcuları aynı uçağa bilet alıp, aynı uçakta seyahat ediyorlar. Ama Hopa uçuşları genellikle Batum uçuşlarına kıyasla yarı yarıya daha ucuz.

Bununla birlikte, eğer biletinizi Hopa olarak aldıysanız, Batum’a indiğinizde Batum’da kalamıyorsunuz. Eğer biletinizde Batum yazmıyorsa sizi illa bir otobüse koyup Türkiye’ye yolluyorlar. Aradan sıvışırım gibi düşünmeyin, öyle bir ihtimal yok. Bu sebeple, uçuşunuzu Batum’a aldığını ispat etmek için pasaport kontrolde uçak biletinizi ibraz etmeniz gerekiyor. Batum’a uçuş almaya karar verirseniz muhakkak boarding cardınızı pasaport kontrolüne kadar saklayın.

batum-rehberi-2
Otobüsle giderken sınır kapısından geçince “İnecek var” da diyemiyorsunuz. Hopa’ya gelmeden kimseyi otobüsten indirmiyorlar. Ama Hopa’ya gelince Batum’a dönmek kolay. Bir kaç seçeneğiniz var:
– Hopa’dan Batum minibüs ya da otobüsüne binmek
– En hızlısı: Taksi (40 TL tutuyor) ile Sarp Gümrük Kapısı’na gidip, sınırı yürüyerek geçmek. Böylece gümrükteki 1 – 2 saat sürebilen araç trafiğine girmemiş olursunuz. Hopa – Sarp sınır kapısı arası 18 km.  Kapıda 1 TL’ye yurt dışı çıkış mührü ödüyorsunuz, 5 dakikada Türkiye’den çıkış işlemleriniz gerçekleşiyor. 5 dakikada Gürcistan tarafında giriş işlemleri sürüyor. Sınırı geçtikten sonra Batum minibüslerine binebilirsiniz, 1-2 Lari tutuyor. Taksi daha hızlı ama 20 Lari tutuyor. Sınırı geçen arabalara otostop çekmek de çok alışılageldik bir şey.

 

Özetle; bu yöntem size;
Hopa – Sarp Sınır kapısı taksi 40 TL + Mühür Bedeli 1 TL + Sarp Sınır Kapısı – Batum taksi 20 Lari ya da Dolmuş 1-2 Lari  mal olur. Gürcistan’a kimlikle gidebiliyorsunuz, pasaport kullanmadığınız için yurt dışına çıkış harcı almanız gerekmiyor. Buna dair bilgiyi mutlaka BATUM REHBERİ yazımızdan okuyun.

Batum Havalimanı‘ndan Hopa merkez 40 dakika civarında sürüyor.
ETİKET :  

Tümü